open books in blue and red bindings fly on a white background

Uslijed vijesti o padu Assadova režima, više država članica Europske unije, uključujući Republiku Hrvatsku, donijelo je odluku o privremenoj obustavi obrade zahtjeva za međunarodnu zaštitu državljana Sirije. U Republici Hrvatskoj je ovom odlukom privremeno obustavljeno 53 zahtjeva. Od 2015. godine međunarodna zaštita odobrena je za ukupno 537 sirijskih izbjeglica.

U ovom kontekstu važno je istaknuti pravni okvir koji i nadalje regulira institut međunarodne zaštite. Pravo na azil predstavlja temeljno ljudsko pravo zajamčeno Poveljom Europske unije o temeljnim pravima, međunarodnim konvencijama i Ustavom Republike Hrvatske. Obrada zahtjeva za međunarodnu zaštitu i u ovoj situaciji podrazumijeva individualnu procjenu svakog slučaja, uzimajući u obzir specifične okolnosti pojedinca, uključujući potencijalnu opasnost od progona, bez obzira na političke promjene u zemlji podrijetla. Svaki zahtjev mora biti razmatran individualno, uzimajući u obzir specifične okolnosti podnositelja zahtjeva i važeću pravnu regulativu.

Države članice u ovoj situaciji priklonile su se primjeni članka 31. Direktive 2013/32 o zajedničkim postupcima za priznavanje i oduzimanje međunarodne zaštite, prema kojemu države članice mogu odgoditi zaključivanje postupka razmatranja ako se od tijela odlučivanja ne može opravdano očekivati da odluči u rokovima propisanim Direktivom, zbog nesigurnog stanja u zemlji podrijetla a za koje se očekuje da bude privremeno.

Promjena političke vlasti, odnosno pad Assadovog režima u ovom trenutku, ne može se smatrati dovoljnim pokazateljem za procjenu potencijalne buduće sigurnosti u zemlji. U svjetlu trenutačne situacije u Siriji, koja je i dalje obilježena humanitarnom krizom, nesigurnošću i oružanim sukobima, takve promjene ne mogu same po sebi biti dovoljan razlog za donošenje konačne odluke o daljnjem postupanju sa zahtjevima za međunarodnu zaštitu ili donošenje konačne odluke o budućnosti sirijskih državljana koji su ranije ostvarili pravo na međunarodnu zaštitu u zemljama Europske unije.

Iako status međunarodne zaštite može prestati ako u zemlji podrijetla prestanu postojati okolnosti na temelju kojih je zaštita odobrena, takve okolnosti potrebno je pažljivo procijeniti i utvrditi. Međutim, u trenutnom kontekstu situacije u Siriji, to nije moguće.