U sklopu 11. Tjedana IZBJEGLICAma!, 19. lipnja na Europskom trgu u Zagrebu održana je press konferencija koju je organizirala Koordinacija za integraciju, mreža organizacija civilnog društva koje pružaju podršku izbjeglicama kroz integracijske i osnaživačke aktivnosti.
Organizacije civilnog društva pokrenule su raspravu o problemima s kojima se izbjeglice suočavaju te o nužnim rješenjima za njihovu integraciju, kako bi se stvorilo sigurno i funkcionalno društvo za sve. Ponovno je naglašena važnost solidarnosti i aktivnog uključivanja različitosti.
Vladislav Arinichec, tražitelj međunarodne zaštite, koji je trenutno smješten u Prihvatilištu za tražitelje međunarodne zaštite u Zagrebu, ispričao je svoju priču i opisao svoj život kao tražitelja međunarodne zaštite. Ukazao je na probleme s kojima se suočava on kao i druge osobe koje su došle u Hrvatsku u potrazi za sigurnošću i zaštitom.
Luka Kos iz Centra za mirovne studije istaknuo je da integracija ne smije biti isključivo zadaća civilnog društva i pojedinaca, već zadatak cijele zajednice. Naglasio je važnost postojanja funkcionalne politike usmjerene na olakšavanje integracije i jačanje solidarnosti.
Vanessa Kotlar iz organizacije Are You Syrious? govorila je o problemima u zdravstvu i uključivanju u obrazovni sustav s kojima se izbjeglice svakodnevno suočavaju. Naglasila je da pristup zdravstvenom sustavu za osobe s izbjegličkim statusom mora biti osiguran, kao i sustavno uključivanje u obrazovni sustav, koje ne smije ovisiti o dobroj volji pojedinaca.
Dora Palić iz Hrvatskog pravnog centra govorila je o situaciji i novostima za osobe raseljene iz Ukrajine koje imaju privremenu zaštitu. Europska komisija predložila je produljenje trajanja statusa privremene zaštite do ožujka 2026. godine, a Vijeće Europske unije postiglo je politički sporazum u vezi s produljenjem statusa za više od 4 milijuna raseljenih osoba. Očekuje se formalna odluka u narednim tjednima. Palić je također naglasila potrebu za dugoročnim rješenjima nakon 2026. godine, uzimajući u obzir perspektivu raseljenih osoba, njihovih težnji i omogućavanje normalnog života, s posebnim naglaskom na djecu koja čine trećinu ukupnog broja osoba s odobrenim statusom.
Ana Vračar iz Inicijative za slobodnu Palestinu govorila je o nasilnim i prisilnim raseljavanjima ljudi u kontekstu situacije u Palestini. Pozvala je na nastavak vršenja pritiska na lokalne državne institucije s ciljem zalaganja za mir, prekid vatre i pružanje konkretne podrške pojedincima i obiteljima pogođenima ratom. Istaknula je kako je izlazak iz Gaze praktično onemogućen zbog blokiranja graničnog prijelaza od strane Izraela.