U Zagrebu (i online) je 15. listopada održana konferencija „Unapređenje odgovora na na govor mržnje”, završno događanje projekta „Unapređenje odgovora na govor mržnje kroz pravno istraživanje, zagovaranje i trening – REASON”.
Na konferenciji su predstavljeni metodološki pristup i rezultati empirijskog istraživanja kaznenih i prekršajnih predmeta govora mržnje u Hrvatskoj od 2016. do 2021. godine te na istraživanju utemeljene preporuke za unapređenje javnih politika i prakse.
U prvom dijelu konferencije, nakon pozdravnih govora predstavnica koordinatora i partnera – profesorice Goranke Lalić Novak, predsjednice HPC-a i Klaudije Kregar Orešković, zamjenice ravnatelja Vladinog Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, uz moderiranje voditeljice projekta, Ivane Eterović (HPC) projektne rezultate prikazali su tri stručnjaka/inje angažirani na projektu. Prvo predavanje – „Predstavljanje metodologije istraživanja i prikaz izabranih fenomenoloških obilježja predmeta govora mržnje u RH„ održala je dr.sc. Ines Sučić, Institut društvenih znanosti Ivo Pilar. Zatim su profesori kaznenog prava Maja Munivrana i Aleksandar Maršavelski predstavili rezultate i preporuke u odnosu na procesuiranje javnog poticanja na nasilje i mržnju iz čl. 325 KZ, odnosno procesuiranje prekršajnog govora mržnje.
Nakon predstavljanja rezultata ustraživanja, prof.dr.sc. Ksenija Turković s Katedre za kazneno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održala je predavanje naslovljeno „Razgraničenje kažnjivog govora mržnje i slobode izražavanja u svjetlu recentne prakse Europskog suda za ljudska prava”, dok je profesor Đorđe Gardašević s Katedre za ustavno pravo istog fakulteta govorio o ustavnopravnim aspektima govora mržnje.
U završnom dijelu konferencije održana je Panel diskusija „Govor mržnje – perspektive i izazovi“, koju su moderirali profesori Maršavelski i Munivrana. Panelisti/ce su bili (abecednim redom): Ivan Crnčec, državni tajnik, Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije RH; prof. dr. sc. Enes Kulenović, Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu; Natalija Labavić, odvjetnica; Domagoj Maričić, pomoćnik ravnatelja Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti; Jurica Miočić, voditelj Službe temeljne policije, Uprava za javni red i sigurnost, Ravnateljstvo policije, Ministarstvo unutarnjih poslova RH; Josip Popovac, predsjednik Vijeća za elektroničke medije i ravnatelj Agencije za elektroničke medije i Dijana Kesonja, zamjenica pučke pravobraniteljice RH.
Konferenciju je uživo i online pratilo 95 sudionika/ica, od kojih se veći broj kroz pitanja i raspravu aktivno uključio u rad skupa.